USB-C to HDMI Adapter 4K 60Hz StarTech.com White
USB-C to HDMI Adapter 4K 60Hz StarTech.com White
Enhance your visual experience with the StarTech.com USB-C to HDMI adapter. Perfect for connecting your USB-C enabled devices to HDMI displays with stunning 4K resolution.
This adapter is ideal for professionals and content creators who need reliable connectivity for presentations, video playback, or high-resolution displays. Experience vibrant visuals at 60Hz and enjoy seamless streaming or gaming.
- Connection Type: USB Type-C to HDMI
- Resolution: 3840 x 2160 pixels (4K)
- Refresh Rate: 60Hz
- Color: White
Available stock: 23
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| USB connector form factor | Straight |
| DVI output | No |
| HDMI output | Yes |
| DisplayPort output | No |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 2560 x 1440, 2560 x 1600 (WQXGA), 3840 x 2160 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Chipset | Parade - PS176, STMicroelectronics - STM32F072CBU6 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Integrated USB cable | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 25 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 11 mm |
| Weight | 21 g |
| USB cable length | 0.093 m |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 12 mm |
| Package weight | 30 g |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 120 pc(s) |
| Master (outer) case width | 335 mm |
| Master (outer) case length | 499 mm |
| Master (outer) case height | 228 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |

