USB to DB25 Parallel Printer Adapter Cable 6ft M/F Black
USB to DB25 Parallel Printer Adapter Cable 6ft M/F Black
Connect your printer easily with the StarTech.com USB to DB25 Parallel Printer Adapter Cable, providing a reliable solution for transferring data without hassle.
This 6 ft cable is ideal for connecting older parallel printers to modern USB ports, ensuring compatibility and functionality in your office setup.
- Length: 6 ft (1.9 m)
- Connector Type: USB A to DB-25 Male/Female
- Color: Black
- Weight: 100 g
- Durable construction for long-lasting use
Available stock: 20
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 | DB-25 |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 1.9 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Length | 1900 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 22 mm |
| Package weight | 119 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |

