USB to Serial Cable Adapter 3ft Prolific DB9 DB25 RS232 Converter
USB to Serial Cable Adapter 3ft Prolific DB9 DB25 RS232 Converter
Enhance your connectivity with the StarTech.com USB to Serial Cable Adapter. This reliable 3ft cable allows you to easily connect your USB-enabled devices to RS232 serial ports, providing a seamless solution for data communication.
Perfect for use with legacy devices and equipment, this adapter is ideal for industrial applications, point-of-sale systems, and data logging. With the Prolific chipset, it ensures stable and efficient data transfer, allowing you to focus on your tasks without connectivity issues.
- Length: 3ft (91cm)
- Interface: USB Type-A to DB9/DB25
- Connector Type: Male to Male
- Protocol: RS232
- Color: Grey
Available stock: 52
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable length | 0.9 m |
| Connector 1 | USB Type-A |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Packaging data | |
| Package width | 143 mm |
| Package depth | 172 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 143 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 70 g |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 282 mm |
| Master (outer) case length | 466 mm |
| Master (outer) case height | 405 mm |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |

