SATA III Latching Cable 18in Red Male/Male 0.457m
SATA III Latching Cable 18in Red Male/Male 0.457m
Enhance your data transfer capabilities with this reliable 18-inch SATA III Latching Cable. Ideal for connecting SATA devices to your motherboard or internal host controller, you can count on swift and stable performance.
This high-quality SATA cable features a robust latching design to securely connect your devices, providing peace of mind during operation. It is perfect for internal system upgrades or replacements.
- Length: 18 inches (0.457 meters)
- Interface: SATA III (6 Gbps)
- Connector Type: 7-pin Male/Male
- Color: Red
- Latching mechanism for secure connections
Available stock: 28
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 0.457 m |
| Cable type | SATA III |
| Connector 1 | SATA 7-pin |
| Connector 2 | SATA 7-pin |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector gender | Male/Male |
| Product colour | Red |
| Maximum data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Weight | 14 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 135 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 20 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

