DisplayPort MST Hub 2-Port Dual Monitor Adapter 4K 60Hz USB Powered
DisplayPort MST Hub 2-Port Dual Monitor Adapter 4K 60Hz USB Powered
Transform your workspace with the StarTech.com DisplayPort MST Hub that allows you to connect two 4K monitors with ease. This powerful dual monitor adapter is ideal for enhancing your productivity, whether for gaming, graphic design, or multitasking.
Utilizing advanced DP 1.4 technology, this adapter supports high-quality 4K video at 60Hz for stunning visuals. Its compact design includes a built-in 1ft cable and is powered via USB, making it the perfect on-the-go solution for Windows users.
- Dual port DisplayPort MST Hub for connecting two monitors
- Supports dual 4K resolution at 60Hz
- DP 1.4 multi-monitor video capability
- 1ft (30cm) built-in cable for convenient setup
- USB powered, designed exclusively for Windows
- 1 x DisplayPort (Male) to 2 x DisplayPort (Female)
Available stock: 75
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Power source | USB |
| Cable length | 0.3 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | 2 x DVI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Product colour | Grey |
| Chipset | Synaptic VMM5220 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 53 g |
| Width | 105 mm |
| Depth | 43 mm |
| Height | 14 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 110 g |
| Packaging content | |
| Packaging content | Micro-USB Power Cable |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 473 mm |
| Master (outer) case length | 331 mm |
| Master (outer) case height | 440 mm |
| Products per master (outer) case | 70 pc(s) |

