DB9 RS232 Serial Cable 0.5m Black Straight Through Male to Female
DB9 RS232 Serial Cable 0.5m Black Straight Through Male to Female
Connect your devices effortlessly with the StarTech.com 0.5m Black DB9 RS232 Serial Cable. Ideal for reliable data transfer, this cable is perfect for your communication needs.
Whether you're connecting legacy equipment or point-of-sale systems, this straight-through serial cable ensures a seamless connection with its durable design and clear signal transmission.
- Type: DB9 RS232 Serial Cable
- Length: 0.5 meters
- Gender: Male to Female
- Color: Black
- Connection: Straight Through
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 1 | DB-9 |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| AWG wire size | 28 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 71 g |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, REACH, CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 66 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

