UK Power Cable 6ft 1.8m Replacement AC Cord 18AWG Black
UK Power Cable 6ft 1.8m Replacement AC Cord 18AWG Black
Ensure your devices are powered reliably with this StarTech.com 6ft UK Power Cable, perfect for connecting your PC, monitor, or any compatible appliance. With a length of 1.8 meters, this cable gives you the flexibility to position your devices wherever you need.
This high-quality replacement AC power cord features a 18AWG wire size, making it suitable for delivering power to multiple devices without compromising on safety or performance. Ideal for home offices, gaming setups, or entertainment systems.
- Length: 6ft (1.8m)
- Wire Gauge: 18AWG
- Type: BS 1363 to C13
- Voltage: 250V
- Current: 10A
- Color: Black
Available stock: 17
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 2 standard | IEC 60320 |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 18 |
| Cable type | SVT |
| Number of conductors | 3 |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 230.3 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 239.3 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 254 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |

