USB C Charging Cable 20in (50cm) Heavy Duty Fast Charge & Sync Durable Male to Male
USB C Charging Cable 20in (50cm) Heavy Duty Fast Charge & Sync Durable Male to Male
Experience reliable charging and data transfer with the StarTech.com USB C Charging Cable. This heavy-duty cable is designed for fast charging and syncing, making it an essential accessory for your devices.
Engineered with rugged aramid fiber, this durable male to male USB cable ensures longevity and resilience, ideal for everyday use. Its coiled design helps to minimize clutter while providing a reach of 20 inches (50cm).
- Type: USB-C to USB-C
- Length: 20in (50cm)
- Data Transfer Speed: Up to 0.48 Gbit/s
- Charging Capability: Fast charge support
- Material: Rugged aramid fiber for enhanced durability
- Color: Black
Available stock: 1360
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 32/22 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.5 m |
| Cable diameter | 3.1 mm |
| Weight | 28 g |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 75 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package weight | 30 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 280 pc(s) |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 430 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

