4U Wall Mount Steel Rack Bracket for 19-Inch Equipment | StarTech.com
4U Wall Mount Steel Rack Bracket for 19-Inch Equipment | StarTech.com
Enhance your workspace with the StarTech.com 4U Wall Mount Rack Bracket designed for 19-inch equipment. This durable steel rack is ideal for organizing your devices, saving space in your office or server room.
With a capacity of 56.7 kg, this wall-mounted rack securely supports your equipment while occupying minimal floor space. Perfect for use in home or professional environments, it provides easy access to your devices while ensuring a neat and tidy setup.
- Type: Wall Mount Rack
- Height: 4U
- Material: Steel
- Weight Capacity: 56.7 kg
- Weight: 1.1 kg
- Color: Black
Available stock: 25
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 4U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Open |
| Product design | 2-post |
| Back door key lock | No |
| Front door key lock | No |
| Side panel key lock | No |
| Adjustable mounting rails | No |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| Cable management | No |
| Mounting hole shape | Square |
| Castor wheels | No |
| Certification | TAA, CE, UL, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Width | 504 mm |
| Depth | 193 mm |
| Height | 151 mm |
| Inner width | 45 cm |
| Weight | 1.1 kg |
| Packaging data | |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 16 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 22 |
| Wall mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Package width | 211 mm |
| Package depth | 519 mm |
| Package height | 162 mm |
| Package weight | 1.69 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |

