9U Wall-Mounted Network Cabinet 2-Post Rack StarTech.com 90kg Load Key Lock Cable Management
9U Wall-Mounted Network Cabinet 2-Post Rack StarTech.com 90kg Load Key Lock Cable Management
Enhance your data organization with the StarTech.com 9U Wall-Mounted Network Cabinet. This sturdy rack is designed to keep your electronic equipment secure and accessible.
Designed for versatility, this compact 9U cabinet can accommodate a wide range of network and AV equipment while supporting a massive weight of up to 90 kg. Perfect for tight spaces, it efficiently houses your equipment while allowing for effective cable management and ventilation.
- Type: Wall-Mounted, 2-Post
- Height: 9U
- Weight Capacity: 90 kg
- Security: Key lock feature
- Includes: 1U Shelf for additional storage
- Weight of the cabinet: 17.7 kg
Available stock: 14
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 9U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Closed |
| Product design | 2-post |
| Back door construction | Steel |
| Front door construction | Steel |
| Removable front door | Yes |
| Key lock | Yes |
| Front door key lock | Yes |
| Adjustable mounting rails | Yes |
| Cable management | Yes |
| Mounting hole shape | Square |
| Assembly required | No |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 600 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 511 mm |
| Inner width | 59.4 cm |
| Inner depth | 43.3 cm |
| Weight | 17.7 kg |
| Mounting depth (max) | 37 cm |
| Packaging data | |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 36 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 36 |
| Wall mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 580 mm |
| Package weight | 20.8 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Master (outer) case width | 670 mm |
| Master (outer) case length | 530 mm |
| Master (outer) case height | 580 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |

