USB C to Lightning Cable 50cm Coiled Durable MFi Certified
USB C to Lightning Cable 50cm Coiled Durable MFi Certified
Experience the convenience of fast charging with the StarTech.com USB C to Lightning Cable. This 50cm coiled cable is designed to keep your devices powered up efficiently, making it ideal for home, office, or on-the-go use.
Its MFi certification guarantees compatibility with your Apple devices, while the heavy-duty aramid fiber construction ensures durability and longevity. Say goodbye to frayed cables and enjoy seamless charging with this robust, portable solution.
- Length: 50cm (20 inches)
- Type: Coiled USB C to Lightning Cable
- MFi Certified for Apple compatibility
- Durable TPE Jacket with Aramid Fiber
- Connector Type: Male to Male
- Color: Black
Available stock: 15
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 1 | Lightning |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black |
| USB version | USB 2.0 |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Coiled cable | Yes |
| Coiled cable length | 0.3165 m |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 3.1 mm |
| Weight | 28 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package weight | 30 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 430 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |

