USB C to Lightning Cable 2m Male-Male Black by StarTech.com
USB C to Lightning Cable 2m Male-Male Black by StarTech.com
Upgrade your charging experience with the StarTech.com USB C to Lightning Cable. Designed for mobile devices, this cable offers robust performance for seamless connectivity.
Perfect for quick data transfers and efficient charging, the 2-meter length allows for flexibility and convenience in use. Whether you’re at home or on the go, this versatile cable meets your connectivity needs.
- Type: USB C to Lightning Cable
- Length: 2 meters
- Connector Type: Male to Male
- Color: Black
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | Lightning |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| USB version | USB 2.0 |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| AWG wire size | 32/22 |
| Output current (max) | 3 A |
| Plug and Play | Yes |
| Weight | 43 g |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 45.4 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 430 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |

