USB-C to Lightning Cable 1m Heavy Duty Apple MFi Certified White
USB-C to Lightning Cable 1m Heavy Duty Apple MFi Certified White
Experience fast, reliable charging and syncing with the StarTech.com USB-C to Lightning Cable. This durable 1-meter cable is designed for your Apple devices, allowing you to stay charged at home or on the go.
With a heavy-duty rugged construction, the cable is ideal for everyday use and resistant to wear and tear. Whether you're using it with an iPad or iPhone 12, this MFi certified cable ensures compatibility and optimal performance.
- Length: 1 meter (3 feet)
- Connector Type: USB Type-C to Lightning
- Construction: Heavy duty aramid fiber
- Certification: Apple MFi Certified
- Color: White
Available stock: 31
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | Lightning |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 2.0 |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| AWG wire size | 32/22 |
| Plug and Play | Yes |
| Weight | 25 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 75 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 17 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Master (outer) case width | 335 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 280 mm |
| Master (outer) case gross weight | 280 g |
| Products per master (outer) case | 120 pc(s) |

