6ft USB A to Lightning Cable Right Angle Durable Apple MFi Certified
6ft USB A to Lightning Cable Right Angle Durable Apple MFi Certified
Experience reliable charging and syncing with the StarTech.com 6ft Durable USB A to Lightning Cable. Ideal for iPhone users, this high-quality cable is designed with a right-angled connector to conveniently fit into tight spaces.
Crafted with heavy-duty aramid fiber, this rugged cable ensures durability and long-term use. Whether you're charging at home or syncing data on the go, you can count on its robust design to withstand everyday wear and tear.
- Length: 6ft (2m)
- Color: Black
- Connector Type: USB A to Lightning
- Connector Orientation: 90° Right Angled
- Compatibility: Apple MFi Certified for iPhone
- Construction: Heavy Duty Rugged Aramid Fiber
Available stock: 14
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | Lightning |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black |
| USB version | USB 2.0 |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 45 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 75 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 71 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Master (outer) case width | 340 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |

