Internal Mini-SAS to SATA Cable 1m SFF-8643 to 4x SATA Male
Internal Mini-SAS to SATA Cable 1m SFF-8643 to 4x SATA Male
Elevate your data transfer capabilities with the StarTech.com Internal Mini-SAS to SATA Cable. Ideal for connecting your Mini-SAS devices to SATA drives, this cable ensures reliable performance for your setup.
The SFF-8643 to 4x SATA configuration provides a straightforward connection for efficient data management and storage expansion. Perfect for server installations and high-performance computing environments.
- 1 meter length for flexible installation
- SFF-8643 to 4x SATA design
- Male/Male connections for enhanced compatibility
- Straight connectors for easy access in tight spaces
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | SFF-8643 |
| Connector 2 | 4 x SATA |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector gender | Male/Male |
| Product colour | Black, Silver |
| AWG wire size | 30 |
| Weight | 42 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 46 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

