SATA to Right Angle SATA Cable 18in 0.457m SATA III Red
SATA to Right Angle SATA Cable 18in 0.457m SATA III Red
Maximize your connectivity options with the StarTech.com SATA to Right Angle SATA Cable, designed specifically to fit tight spaces and provide optimal data transfer.
Ideal for connecting your SATA devices easily, this right angle cable can simplify your setup while maintaining fast data transfer speeds.
- Length: 18 inches (0.457 m)
- Connector Type: SATA 7-pin Female/Female
- Interface: SATA III
- Color: Red
Available stock: 19
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 0.457 m |
| Cable type | SATA III |
| Connector 1 | SATA 7-pin |
| Connector 2 | SATA 7-pin |
| Connector 1 form factor | Right |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector gender | Female/Female |
| Product colour | Red |
| Weight | 14 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 18 g |
| Technical details | |
| Connector(s) | SATA Data 7 pin Female / SATA Data 7 pin Female |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

