2m USB A to Samsung Galaxy Tab 30-pin Cable Male Male
2m USB A to Samsung Galaxy Tab 30-pin Cable Male Male
Connect your Samsung Galaxy Tab effortlessly with the reliable 2m USB A to 30-pin cable. Perfect for seamless data transfer and charging, this cable ensures you stay powered up and connected.
Ideal for home or office use, the durable construction and 2-meter length provide flexibility and convenience. Say goodbye to fumbling with short cables and enjoy the ease of extended reach.
- Compatible with Samsung Galaxy Tab
- Length: 2 meters
- USB A to Samsung 30-pin connection
- Connectors: Male to Male
- Color: Black
Available stock: 235
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Samsung 30-pin |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 2.0 |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| AWG wire size | 26/28 |
| Plug and Play | Yes |
| Weight | 33 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 38 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |

