USB to 5.5mm Power Cable Type N Barrel 1m for Devices
USB to 5.5mm Power Cable Type N Barrel 1m for Devices
Power your devices effortlessly with the StarTech.com USB to 5.5mm Power Cable. This 1 meter cable is ideal for connecting USB powered devices to a Type N barrel power input.
Whether you're looking to charge your electronics or provide power to specific equipment, this cable offers a reliable connection and ensures that your devices remain powered up during use.
- Length: 1 meter
- Connection type: USB A to Type N Barrel
- Compatible with various devices that require a Type N barrel input
- Convenient for both home and professional use
Available stock: 4021
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Barrel type N |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector angle | 90° |
| AWG wire size | 28 |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15 mm |
| Depth | 1000 mm |
| Height | 8 mm |
| Diameter | 5.5 mm |
| Weight | 27 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 144 mm |
| Package depth | 118 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 34 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

