USB-C to USB-C Cable 1m 5Gbps USB 3.0 Male/Male Black
USB-C to USB-C Cable 1m 5Gbps USB 3.0 Male/Male Black
Upgrade your connectivity with the StarTech.com USB-C to USB-C cable. Ideal for fast data transfer and charging, this cable is perfect for your devices.
Whether you need to connect your laptop, smartphone, or other USB-C devices, this versatile 1 meter cable supports USB 3.0 speed of up to 5Gbps, ensuring efficient performance for all your needs.
- Type: USB-C to USB-C, Male/Male
- Length: 1 meter (3 feet)
- Data Transfer Speed: Up to 5Gbps
- Compatibility: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
- Color: Black
Available stock: 1147
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/32 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 40 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 7 mm |
| Package weight | 46 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

