USB-C to USB-C Cable 0.5m 10Gbps USB 3.1 Gen 2 Black
USB-C to USB-C Cable 0.5m 10Gbps USB 3.1 Gen 2 Black
Upgrade your connectivity with the StarTech.com USB-C to USB-C cable, perfect for fast data transfer and device charging. This robust 0.5-meter cable is designed for users who need reliable performance and speed.
Ideal for transferring large files, this USB-C cable offers a lightning-fast data transfer rate of up to 10 Gbps, making it perfect for both professional and personal use. Whether you're connecting laptops, tablets, or peripherals, enjoy seamless performance and enhanced device compatibility.
- Type: USB-C to USB-C Cable
- Length: 0.5 meters
- Data Transfer Speed: 10 Gbps
- Version: USB 3.1 Gen 2 (USB 3.2 Gen 2)
- Color: Black
Available stock: 437
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 26/32 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.5 m |
| Weight | 29 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 7 mm |
| Package weight | 29 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

