USB 3.0 to HDMI Adapter StarTech.com 1920x1200 TAA Windows Converter
USB 3.0 to HDMI Adapter StarTech.com 1920x1200 TAA Windows Converter
Enhance your workspace with the StarTech.com USB 3.0 to HDMI Adapter. Perfect for connecting your laptop or desktop to an extra HDMI monitor, this adapter is ideal for presentations or extended desktop work.
Designed for Windows users, this USB to HDMI monitor converter offers a seamless way to connect additional displays, allowing you to increase productivity with dual-screen setups.
- Brand: StarTech.com
- USB Version: 3.0, 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
- Interface: USB Type-A
- HDMI Output Resolution: 1920 x 1200 pixels
- Compatibility: Windows only (no support for macOS/ChromeOS/Linux)
- Compliance: TAA compliant
Available stock: 6
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A |
| USB connector gender | Male |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| DVI output | No |
| HDMI output | Yes |
| DisplayPort output | No |
| Number of displays supported | 1 |
| Internal memory | 16 MB |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported graphics resolutions | 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 768 (WXGA), 1280 x 800, 1280 x 960, 1360 x 768 (WXGA), 1400 x 1050 (SXGA+), 1440 x 900 (WXGA+), 1600 x 1200 (UXGA), 1600 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| USB pass-through | Yes |
| Certification | CE, FCC, TAA, REACH |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Integrated USB cable | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Minimum processor family | Core i5 |
| Minimum processor speed | 2.4 GHz |
| Minimum RAM | 4 GB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 49 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | 66 g |
| USB cable length | 0.16 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Packaging data | |
| Package width | 146 mm |
| Package depth | 213 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 244 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Software CD | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |

