USB 3.0 A-to-A Extension Cable 6 Inch Black 5 Gbit/s
USB 3.0 A-to-A Extension Cable 6 Inch Black 5 Gbit/s
Enhance your connectivity with the StarTech.com USB 3.0 A-to-A Extension Cable. Perfect for extending the reach of your USB devices, this 6-inch cable allows you to connect USB peripherals with ease.
Whether you need to link your printer, external hard drive, or other USB A devices, this extension cable delivers high-speed data transfer rates of up to 5 Gbit/s. Its compact design is ideal for improving your workspace without clutter, making it a versatile choice for both home and office use.
- Type: USB 3.0 A-to-A Extension
- Length: 6 inches (0.152 m)
- Color: Black
- Data Transfer Rate: 5 Gbit/s
- Compatible with USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Available stock: 5250
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/28 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.152 m |
| Weight | 20.7 g |
| Packaging data | |
| Package width | 20 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 13 mm |
| Package weight | 25.7 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

