USB-C to HDMI Adapter 4K 60Hz HDR10 USB4 Thunderbolt Compatible
USB-C to HDMI Adapter 4K 60Hz HDR10 USB4 Thunderbolt Compatible
Upgrade your video experience with the StarTech.com USB-C to HDMI Adapter. With its impressive 4K at 60Hz capability, you can enjoy stunning visuals on your HDMI-compatible display.
This adapter is ideal for professionals and creatives who need to connect laptops or devices with USB-C ports to larger screens for presentations, gaming, or entertainment.
- Output Resolution: 4096 x 2160 pixels
- Video Output: 4K at 60Hz
- HDR Support: HDR10
- Compatibility: USB4 / Thunderbolt
- Connector Type: USB Type-C to HDMI
Available stock: 16746
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| USB connector form factor | Straight |
| DVI output | No |
| HDMI output | Yes |
| DisplayPort output | No |
| Number of displays supported | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| HDCP | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Chipset | ANX7517 |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 44 mm |
| Height | 10.5 mm |
| Weight | 16 g |
| USB cable length | 0.13 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 60% |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 22 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 300 pc(s) |
| Master (outer) case width | 320 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 210 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |

