USB-C to 3.5mm TRRS Headphone Adapter 32-bit DAC Black 5in
USB-C to 3.5mm TRRS Headphone Adapter 32-bit DAC Black 5in
Enhance your listening experience with the StarTech.com USB-C to 3.5mm TRRS Headphone Adapter. This compact, high-quality audio adapter allows you to connect your USB-C enabled devices to standard headphones or headsets, providing you with a seamless audio experience.
Perfect for laptops, phones, and tablets, this adapter supports USB-C and Thunderbolt, allowing you to enjoy crisp sound quality with its high-definition 32-bit DAC. Its lightweight and portable design ensure that you can carry it anywhere you go without any hassle.
- Type: USB-C to 3.5mm TRRS Adapter
- Length: 5in (12.7 cm)
- Compatibility: USB-C and Thunderbolt devices
- Audio Quality: 32-bit DAC
- Connector: Male USB Type-C, Female 3.5mm
- Color: Black
Available stock: 8801
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 0.127 m |
| Connector 1 | USB Type-C 2.0 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | 3.5 mm |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Rubber |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 140 mm |
| Weight | 5 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 15 g |
| Other features | |
| Width | 12 mm |
| Height | 8.6 mm |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Master (outer) case width | 500 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 210 mm |
| Products per master (outer) case | 350 pc(s) |

