USB to Lightning Cable 3m MFi Certified for iPhone/iPad/iPod
USB to Lightning Cable 3m MFi Certified for iPhone/iPad/iPod
Experience seamless charging and syncing with the StarTech.com USB to Lightning Cable. Perfect for your iPhone, iPad, and iPod, this long 3-meter cable gives you the flexibility you need.
Whether at home or in the office, this Apple MFi Certified cable ensures safe and reliable performance for all your Apple devices. It's designed for everyday use, making it ideal for charging or data transfer when you need extra reach.
- Length: 3 meters (10 feet)
- Compatible with Apple Lightning devices
- Apple MFi Certified for guaranteed quality
- Connector Type: USB A Male to Lightning Male
- Color: White
Available stock: 41
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | Lightning |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | White |
| USB version | USB 2.0 |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 102 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 204 mm |
| Package height | 21 mm |
| Package weight | 148 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Master (outer) case width | 345 mm |
| Master (outer) case length | 358 mm |
| Master (outer) case height | 326 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |

