6U Wall Mount Rack 14 Inch Deep for Server IT Equipment - StarTech.com
6U Wall Mount Rack 14 Inch Deep for Server IT Equipment - StarTech.com
Maximize your space with the StarTech.com 6U Wall Mount Network Rack, designed for efficient storage of your IT equipment. Perfect for network switches and shallow server installations, this rack provides a sturdy solution for your wiring and connectivity needs.
With a sleek black finish and a low profile at just 14 inches deep, this rack not only conserves space but also supports a weight capacity of up to 44lbs (20kg). Ideal for both home offices and commercial environments, it keeps your devices organized and easily accessible.
- Product Type: Wall Mount Rack
- Size: 6U
- Depth: 14 inches
- Weight Capacity: 44lbs (20kg)
- Color: Black
Available stock: 111
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 6U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Open |
| Product design | 2-post |
| Adjustable mounting rails | No |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| Cable management | No |
| Mounting hole shape | Square |
| Castor wheels | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 498 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 273 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Mounting depth (max) | 35 cm |
| Packaging data | |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 12 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 12 |
| Manual | Yes |
| Package width | 380 mm |
| Package depth | 524 mm |
| Package height | 300 mm |
| Package weight | 6.3 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Master (outer) case width | 550 mm |
| Master (outer) case length | 535 mm |
| Master (outer) case height | 410 mm |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |

