TP-Link HS300 6-Outlet Indoor Power Extension with ETL & FCC Certification
TP-Link HS300 6-Outlet Indoor Power Extension with ETL & FCC Certification
Enhance your home or office setup with the TP-Link HS300 power extension, designed to provide reliable electricity distribution from a single outlet.
This power extension is ideal for both home and business use, allowing you to connect multiple devices easily while ensuring safety and efficiency.
- 6 AC outlets for versatile connectivity
- Indoor use, perfect for home and office
- Type B power configuration
- Certified by ETL and FCC for safety
- Elegant white finish to blend with your decor
Available stock: 108
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| AC outlet types | Type B |
| Power plug type | Type B |
| Placement supported | Indoor |
| On/off switch | Yes |
| Number of cores | 3 |
| Indication light | Yes |
| Product colour | White |
| Certification | ETL, FCC |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB ports quantity | 3 |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 125 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Maximum input power | 1875 W |
| Maximum current | 15 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 360 mm |
| Depth | 63.3 mm |
| Height | 37.5 mm |
| Weight | 702 g |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Package width | 430 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 58 mm |
| Package weight | 892 g |

