Lightning Cable 6ft MFi Certified USB-A to Right-Angle White
Lightning Cable 6ft MFi Certified USB-A to Right-Angle White
Experience fast and reliable charging with the Tripp Lite Lightning Cable. This 6-foot USB-A to Right-Angle Lightning sync/charge cable is perfect for connecting your devices while providing flexibility in tight spaces.
Ideal for everyday use, this cable ensures seamless data transfer and charging capabilities. Its right-angle design allows for easier access in confined areas, making it perfect for office, home, or travel use.
- Type: USB-A to Right-Angle Lightning
- Length: 6 ft (1.83 m)
- Certification: MFi Certified
- Interface: USB 2.0
- Color: White
- Connectors: Male to Male
Available stock: 80
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | Lightning |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Product colour | White |
| USB version | USB 2.0 |
| Compatibility | iPhone 5, 5c, 5s, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, SE, 7, 7 Plus, iPad, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Air, iPad Air 2, iPod Touch, iPad Pro |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CA65, REACH, MFI |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Height | 23.1 mm |
| Width | 132.1 mm |
| Depth | 66 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 132.1 mm |
| Package depth | 66 mm |
| Package height | 23.1 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 246.4 mm |
| Master (outer) case length | 137.2 mm |
| Master (outer) case height | 81.3 mm |
| Master (outer) case gross weight | 680 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332222067 |

