USB-C Cable 6ft, Tripp Lite 5A (100W) Rated Male/Male, USB 2.0
USB-C Cable 6ft, Tripp Lite 5A (100W) Rated Male/Male, USB 2.0
Discover the convenience of the Tripp Lite USB-C cable, designed for seamless power delivery and high-speed data transfer. You can easily connect your devices with this robust, 6-foot (1.83 m) cable, perfect for charging your laptop or connecting peripherals.
This USB 2.0 cable features a 5A (100W) rating, ensuring efficient charging while maintaining reliable performance. Ideal for your home or office setup, its male-to-male configuration allows you to connect directly to USB-C ports.
- Length: 6 ft (1.83 m)
- Type: USB-C Male to Male
- Power Rating: 5A (100W)
- Standard: USB 2.0
- Color: Black
Available stock: 2758
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Reversible connectors | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.829 m |
| Cable diameter | 4 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 40 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332202878 |
| Master (outer) case width | 350.5 mm |
| Master (outer) case length | 25.4 mm |
| Master (outer) case height | 401.3 mm |
| Master (outer) case gross weight | 460 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Country of origin | Vietnam |

