Tripp Lite U040-02M-C-5ARA USB cable
Tripp Lite U040-02M-C-5ARA USB cable
1 people are viewing this product
Regular price
$11.60 USD
Sale price
$11.60 USD
Regular price
$15.54 USD
Shipping calculated at checkout.
Tripp Lite U040-02M-C-5ARA USB-C Cable (M/M) - USB 2.0, 5A (100W) Rated, Right-Angle Plug, Black, 2 m (6.6 ft.), 2 m, USB C, USB C, USB 2.0, 0.48 Gbit/s, Black
Available stock: 5
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Power | |
| Input voltage | 20 V |
| Input current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Cable diameter | 4 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 241.3 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Package weight | 80 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332263695 |
| Master (outer) case width | 342.9 mm |
| Master (outer) case length | 406.4 mm |
| Master (outer) case height | 38.1 mm |
| Master (outer) case gross weight | 860 g |
| Country of origin | Vietnam |

