USB 2.0 A to Micro-B Cable 6ft Tripp Lite Heavy-Duty 0.48 Gbit/s UHMWPE
USB 2.0 A to Micro-B Cable 6ft Tripp Lite Heavy-Duty 0.48 Gbit/s UHMWPE
Enhance your connectivity with the Tripp Lite Heavy-Duty USB 2.0 Cable. Ideal for charging and data transfer, this 6ft cable provides the durability you need for heavy use.
Engineered with UHMWPE and Aramid Fibers, this cable ensures longevity while maintaining high-speed data transfer rates of up to 0.48 Gbit/s. Perfect for connecting USB-A devices to Micro-B technology, it’s a reliable solution for your charging and syncing needs.
- Type: USB 2.0 A to Micro-B
- Length: 6 ft. (1.83 m)
- Transfer Speed: 0.48 Gbit/s
- Material: UHMWPE and Aramid Fibers
- Color: Gray
Available stock: 1
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 28/22 |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Cable jacket material | Aramid, High-Density Polyethylene (HDPE), Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable diameter | 3.8 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 40 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332238952 |
| Master (outer) case width | 249.9 mm |
| Master (outer) case length | 25.4 mm |
| Master (outer) case height | 300 mm |
| Master (outer) case gross weight | 400 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Country of origin | China |

