USB-C Cable 3.2 Gen 2 10Gbps 5A 3ft Thunderbolt 3 Tripp Lite
USB-C Cable 3.2 Gen 2 10Gbps 5A 3ft Thunderbolt 3 Tripp Lite
Experience high-speed data transfer and charging with the Tripp Lite USB-C Cable. This 3ft cable is designed for seamless connectivity, ideal for powering your devices and transferring files effortlessly.
Whether you're connecting your laptop or smartphone, this USB 3.2 Gen 2 cable supports fast data transfer speeds of up to 10Gbps and a power rating of 5A (100W), making it perfect for charging and syncing. With Thunderbolt 3 compatibility, you can trust this cable for high-performance use.
- USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) for quick data transfer
- 5A (100W) power rating for fast charging
- Thunderbolt 3 compatible for versatile connectivity
- 3 ft (0.91 m) length for convenient reach
- USB-IF certified for quality assurance
- Sleek black design for modern aesthetics
Available stock: 1
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 34/26 |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Output voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.91 m |
| Cable diameter | 5.2 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 228.6 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Package weight | 50 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, REACH, USB-IF |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332214994 |
| Master (outer) case width | 330.2 mm |
| Master (outer) case length | 355.6 mm |
| Master (outer) case height | 50.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 540 g |
| Country of origin | Vietnam |

