Magnetic Wireless Power Bank 5000mAh Verbatim Quick Charge 3.0 Blue
Magnetic Wireless Power Bank 5000mAh Verbatim Quick Charge 3.0 Blue
Stay powered on-the-go with the Verbatim Charge 'n' Go Magnetic Wireless Power Bank, designed for your mobile lifestyle. With its compact size and 5000mAh capacity, this power bank ensures that you can charge your devices wirelessly anytime and anywhere.
Ideal for busy professionals or anyone who needs to keep their devices charged, this power bank features Quick Charge 3.0 technology for fast charging speeds, making it a perfect companion for your smartphone or wireless earbuds.
- Capacity: 5000mAh
- Batteries: Lithium Polymer (LiPo)
- Charging Technology: Quick Charge 3.0
- Wireless Charging: Yes
- Color: Blue
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Product colour | Blue |
| Charger compatibility | Mobile phone/Smartphone |
| Shape | Rectangle |
| Protection features | Overcharge protection |
| Supplementary power connectors | 1 |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
| Charging source | USB |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Wireless charging | Yes |
| MagSafe compatible | Yes |
| Built-in radio | No |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Ports & interfaces | |
| Input interface | USB Type-C |
| Power | |
| Input voltage | 5 - 9 V |
| Input current | 2.4 - 2 A |
| Port 1 output power | 20 W |
| Wireless charging power | 15 W |
| Adjustable output voltage | Yes |
| Output voltage | 5 - 12 V |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overcharge, Overdischarge, Overheating, Short circuit |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65 mm |
| Depth | 9.6 mm |
| Height | 105 mm |
| Weight | 142 g |
| Cable length | 0.3 m |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |

