Verbatim Charge 'n' Go
Verbatim Charge 'n' Go
1 people are viewing this product
Regular price
$42.48 USD
Sale price
$42.48 USD
Regular price
$54.37 USD
Shipping calculated at checkout.
Verbatim Charge 'n' Go Magnetic Wireless Power Bank 10000mAh Grey, 10000 mAh, Lithium Polymer (LiPo), Quick Charge 3.0, Wireless charging, Grey
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Product colour | Grey |
| Charger compatibility | Mobile phone/Smartphone |
| Shape | Rectangle |
| Protection features | Overcharge protection |
| Supplementary power connectors | 1 |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
| Charging source | USB |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Wireless charging | Yes |
| MagSafe compatible | Yes |
| Built-in radio | No |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Ports & interfaces | |
| Input interface | USB Type-C |
| Power | |
| Input voltage | 5 - 9 V |
| Input current | 2.4 - 2 A |
| Port 1 output power | 20 W |
| Wireless charging power | 15 W |
| Adjustable output voltage | Yes |
| Output voltage | 5 - 12 V |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overcharge, Overdischarge, Overheating, Short circuit |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65 mm |
| Depth | 16 mm |
| Height | 105 mm |
| Weight | 187 g |
| Cable length | 0.3 m |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |

