USB C to DisplayPort Adapter 4K 60Hz with Power Delivery
USB C to DisplayPort Adapter 4K 60Hz with Power Delivery
Enhance your viewing experience with the StarTech.com USB C to DisplayPort Adapter. This adapter allows you to connect your USB Type-C devices to a DisplayPort monitor, enabling stunning 4K resolution at 60Hz.
Ideal for professionals and gamers alike, this adapter supports high bandwidth digital content with a resolution of 3840 x 2160 pixels. Additionally, it features 60W Power Delivery pass-through, ensuring your devices stay charged while delivering high-quality video output.
- USB C to DisplayPort video conversion
- Supports 4K resolution at 60Hz
- HBR2 (High Bit Rate 2) compliant
- 60W Power Delivery pass-through
- Compatible with Thunderbolt 3 devices
- USB Type-C interface
Available stock: 100
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| USB connector form factor | Straight |
| DVI output | No |
| HDMI output | No |
| DisplayPort output | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 768 (WXGA), 1280 x 768, 1280 x 800, 1360 x 768 (WXGA), 1440 x 900 (WXGA+), 1600 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 2048 x 1280, 2560 x 1600 (WQXGA), 3840 x 2160 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Chipset | PERICOM - PI3DPX1203, VIA/VLI - VL100 |
| Data transfer rate (max) | 21.6 Gbit/s |
| Certification | FCC, CE, REACH |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Integrated USB cable | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 43 mm |
| Depth | 187 mm |
| Height | 12 mm |
| Weight | 22 g |
| USB cable length | 0.1 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 100 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 525 mm |
| Master (outer) case height | 315 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |

