USB C to RS232 Serial Adapter Cable 16 Inch 40cm StarTech.com
USB C to RS232 Serial Adapter Cable 16 Inch 40cm StarTech.com
Connect your devices effortlessly with the StarTech.com USB C to RS232 Serial Adapter Cable. Ideal for PLCs, scanners, and printers, this cable provides reliable communication between your USB-C device and legacy serial devices.
With a length of 16 inches (40cm), this durable adapter ensures a reliable connection on Windows, Mac, and Linux systems. Enjoy the convenience and compatibility you need for your peripherals in one compact cable.
- Length: 16 inches (40cm)
- USB Type C to RS232 (DB9) Connector
- COM Port Retention feature
- Compatible with Windows, Mac, Linux
- Connectors: Male to Male
- Color: Black
Available stock: 19
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.4 m |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 13.0 Ventura |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package weight | 54 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 36 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |

