USB-C to Parallel Printer Cable 1.83m DB25 Male/Female
USB-C to Parallel Printer Cable 1.83m DB25 Male/Female
Connect your modern devices to parallel printers effortlessly with this USB-C to Parallel Printer Cable. Designed for seamless integration, it enables you to print documents without hassle.
This cable is ideal for anyone looking to connect newer USB-C devices to legacy printers, ensuring compatibility and reliable performance.
- Length: 1.83 meters
- Connector Type: USB-C to DB25
- Connector Gender: Male/Female
- Compliance: CE, RoHS
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | DB25 |
| Cable length | 1.83 m |
| Connector gender | Male/Female |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 92 g |
| Depth | 1830 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 108 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |

