USB A to C Charging Cable 20in Fast Charge Durable Build
USB A to C Charging Cable 20in Fast Charge Durable Build
Enhance your charging experience with the StarTech.com USB A to C Charging Cable. Perfect for fast and reliable charging, this heavy-duty coiled cable makes it easy to connect your devices.
Built with rugged aramid fiber, this durable 20in cable ensures long-lasting performance during everyday use, making it an ideal solution for both home and office environments.
- Type: USB 2.0 A to USB Type-C
- Length: 20 inches (50 cm)
- Data Transfer Speed: Up to 0.48 Gbit/s
- Durable male to male design
- Heavy duty coiled construction
- Color: Black
Available stock: 504
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 32/22 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.5 m |
| Cable diameter | 3.1 mm |
| Weight | 28 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package weight | 30 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 430 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

