StarTech 6U Wall Mount Network Rack RK619WALLO - Black, 80 kg Capacity, Cisco Compatible
StarTech 6U Wall Mount Network Rack RK619WALLO - Black, 80 kg Capacity, Cisco Compatible
Organize your server room or workspace efficiently with the StarTech 6U Wall Mount Network Rack. Designed specifically for heavy-duty applications, this rack provides the perfect solution to securely mount your equipment and optimize your space.
With a robust capacity of 80 kg, you can trust this rack to support your essential data, AV, IT, and communication devices. Its sleek black design adds a professional touch to any environment.
- Model: RK619WALLO
- Type: 6U Wall Mount Network Rack
- Compatibility: Cisco 2960 and other network equipment
- Dimensions: 19" deep
- Weight capacity: 80 kg
- Rack weight: 10.5 kg
- Includes cage nuts and screws for easy mounting
- Hook and loop strap for cable management
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 6U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 80 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Open |
| Product design | 2-post |
| Mounting hole shape | Square |
| Certification | REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 555 mm |
| Depth | 457 mm |
| Height | 407 mm |
| Weight | 10.5 kg |
| Mounting depth (max) | 45.7 cm |
| Packaging data | |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 24 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 24 |
| Number of cable management hooks included | 1 pc(s) |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 525 mm |
| Package height | 475 mm |
| Package weight | 10.7 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Master (outer) case width | 620 mm |
| Master (outer) case length | 525 mm |
| Master (outer) case height | 475 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |

