USB-A to Lightning Cable 1M Apple MFi Certified Durable 3ft
USB-A to Lightning Cable 1M Apple MFi Certified Durable 3ft
Stay connected with the robust StarTech.com 3-foot Lightning cable designed for seamless charging and data synchronization. Ideal for your iPhone or iPad, this heavy-duty cable combines durability with performance.
Crafted with rugged aramid fiber, this cable is built to withstand the rigors of everyday use, ensuring reliable power transfer. Whether at home or on the go, enjoy the convenience of fast charging and syncing with this MFi certified accessory.
- Length: 3 feet (1 meter)
- Type: USB-A to Lightning
- Material: Durable Aramid Fiber
- Compatibility: Apple MFi Certified for iPad/iPhone 12
- Connector Type: USB A Male to Lightning Male
- Color: White
Available stock: 2988
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | Lightning |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | White |
| USB version | USB 2.0 |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Plug and Play | Yes |
| Compatibility | iPhone 11 Pro, iPhone 11, iPhone XR, iPhone 8, iPad Air, iPad, iPad Mini |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 26 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 75 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 46 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Master (outer) case width | 335 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |
| Products per master (outer) case | 120 pc(s) |

