USB Charging Cable 3ft USB-A to USB-C 3A Fast Charge Black
USB Charging Cable 3ft USB-A to USB-C 3A Fast Charge Black
Stay connected and powered up with the reliable StarTech.com USB-A to USB-C Charging Cable. Ideal for charging your devices quickly, this durable cable ensures seamless power delivery and data transfer.
Whether you're syncing files or charging your smartphone, the 3ft cable length offers flexibility and convenience. Its TPE jacket ensures durability and protection against wear and tear, making it a dependable choice for everyday use.
- Length: 3ft (91cm)
- Type: USB-A to USB-C
- Charging: Supports fast charging up to 3A
- Data Transfer: USB 2.0 with speeds up to 0.48 Gbit/s
- Material: TPE Jacket
- Color: Black
Available stock: 9448
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/32 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| Power | |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.9 m |
| Cable diameter | 3 mm |
| Bend radius (min) | 8 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 6 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 350 pc(s) |
| Master (outer) case width | 500 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 210 mm |

