USB 3.0 Active Extension Cable 3m USB A M/F Black StarTech.com
USB 3.0 Active Extension Cable 3m USB A M/F Black StarTech.com
Enhance your connectivity with the StarTech.com USB 3.0 Active Extension Cable. Ideal for extending the reach of your USB devices up to 3 meters, this cable ensures reliable data transmission without signal loss.
Perfect for connecting printers, scanners, and external drives, this high-quality active extension cable is designed to work seamlessly with USB 3.0 and USB 3.2 Gen 1 devices. Whether you're in a home office or a business setting, enjoy faster data transfer speeds for all your peripherals.
- Length: 3 meters
- Connector Type: USB A Male to USB A Female
- USB Version: USB 3.0 / USB 3.2 Gen 1
- Color: Black
Available stock: 7
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current (max) | 0.35 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current (max) | 2 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Weight | 230 g |
| Packaging data | |
| Package width | 148 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 52 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, TAA, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

