43 Inch Viewsonic CDE4312 4K LED Digital Signage Display Wi-Fi 16/7
43 Inch Viewsonic CDE4312 4K LED Digital Signage Display Wi-Fi 16/7
Transform your advertising and information dissemination with the Viewsonic CDE4312 Digital Signage Display. Ideal for businesses looking to engage customers with stunning visuals, this display delivers vibrant content in stunning 4K resolution.
Its 43-inch LED screen is perfect for high-traffic areas, showcasing your messages clearly and effectively. With Wi-Fi capabilities, you can easily connect and manage your content remotely, making it an efficient choice for modern marketing needs.
- Screen Size: 43 inches (109.2 cm)
- Resolution: 3840 x 2160 pixels (4K)
- Display Type: LED
- Usage: 16 hours a day, 7 days a week
- Connectivity: Wi-Fi built-in
Available stock: 7
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Display diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display technology | LED |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 230 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Touchscreen | No |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 5000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display diagonal (metric) | 109.22 cm |
| Haze rate | 2% |
| Surface hardness | 3H |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI input ports quantity | 2 |
| DVI port | No |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| USB port | Yes |
| USB ports quantity | 2 |
| USB version | 2.0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Commercial |
| Operating hours (hours/days) | 16/7 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 70 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Computer system | |
| Computer system | Yes |
| Computer system type | System on Chip (SoC) |
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | ARM |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor model | A53 |
| Processor frequency | 1.5 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Operating system installed | Android 9.0 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 972.6 mm |
| Depth | 82.6 mm |
| Height | 566 mm |
| Weight | 6.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1041 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 630 mm |
| Package weight | 10.4 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, RS-232 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | RoHS |

